התמכרות

התמכרות היא שם כללי לפיתוח תלות בחומר או בפעילות באופן שגורם לפגיעה בתפקוד או בהתנהגות. דוגמאות נפוצות לגורמי התמכרות הינם סמים, תרופות, אלכוהול, אבל גם פעילויות כמו ספורט, מין, והימורים. התמכרות הינה מצב בעל מאפיינים פיזיולוגיים, נפשיים והתנהגותיים. התמכרות קיימת במידה כזו או אחרת אצל כולנו, אולם לא תמיד מתבטאת באותה הצורה או משפיעה באותו אופן.

התמכרות והגורמים לה

התמכרות נגרמת כתוצאה מגורמים רבים, דוגמת לחץ חברתי או סקרנות, כמו גם גורמים גנטיים המגבירים את הסיכון להתמכרות לחומרים מסוכנים, דוגמת אלכוהול או סמים. התמכרות פוגעת באנשים הסובלים יותר מקשיים חברתיים והינם חסרי מיומנויות התמודדות עם אירועים מלחיצים, לפיכך נדרשים ל"אמצעים חיצוניים מרגיעים" דוגמת אלכוהול או ניקוטין. השימוש בחומרים אלה מביא להקלה בטווח הקרוב, אולם בטווח הארוך יותר – עלולה להיווצר התמכרות.

מהם הקריטריונים לקביעת התמכרות ?

על פי ארגון הבריאות העולמי, קיימת התמכרות כאשר מתקיימים שלושה מששת התנאים הבאים :

  1. תשוקה עזה או דחף לחומר מסוים או לפעילות מסוימת
  2. קושי בהגבלת תדירות השימוש בחומר או ביצוע הפעילות, איבוד תחושת זמן
  3. הופעת תופעות גמילה כאשר נמנעים מהחומר או מהפעילות (תופעות גופניות בעיקר)
  4. נוצרה סבילות לחומר – נדרשת כמות גדולה יותר להגעה לתוצאה רצויה
  5. מתן עדיפות לפעילות או לשימוש בחומר על פני פעילויות אחרות
  6. התמדה והמשך הפעילות או השימוש בחומר על אף המודעות לנזק שנגרם

כיצד ניתן לטפל בהתמכרות ?

המטרה העיקרית בטיפול במצב התמכרות הינה גמילה הדרגתית עד לשחרור מוחלט מהצורך בחומר או בפעילות שיצרה את ההתמכרות מלכתחילה. ישנם סוגים שונים של טיפולים במצב התמכרות, הכוללים טיפולים תרופתיים וטיפולים פסיכולוגיים, ולרוב שילוב בין השניים. מטרת הטיפול הינה ללמד את האדם שלא להיכנע לדחף וללמוד ליהנות מפעילויות ודברים אחרים. מטרת הטיפול הינה לפנות לגורמים שהביאו להתמכרות מלכתחילה, דוגמת הערכה עצמית נמוכה, וללמד את האדם שליטה עצמית ושינוי חשיבה, על מנת שלא יווצר מצב של החלפת התמכרות אחת באחרת.

בטיפול בהתמכרות ישנן שיטות יחודיות דוגמת שיטת 12 הצעדים לגמילה מאלכוהול, גמילה מסמים, מהימורים ומאכילה כפייתית.

טיפול בהתמכרות יכול להיעשות באמצעות פניה למרכזי גמילה המתמחים בהתמכרות ממנה הוא מנסים להיגמל. התמכרות ניתנת לטיפול באופן יחידני או קבוצתי, זאת בהתאם למבנה האישיות של המטופל.  חשוב להיזכר כי המנסה להיגמל אינו לבד – ישנן עמותות המסייעות לנגמל ולבני משפחתו, ומהם ניתן לקבל יעוץ וסיוע.

אפשרות להגיב סגורה

מאמרים נוספים מ"מושגי יסוד"