הדרכת הורים

הדרכת הורים באה בכדי לייעץ להורים ולאפשר להם כלים להתמודד עם אתגרים למול ילדיהם. הדרכה הורית יכולה להינתן באופן קבוצתי או באופן פרטני, ומטרתה לספק מידע ולהגביר מודעות בקרב הורים לגבי כישורים ויכולות של הורות. ישנה חשיבות רבה לרכישת ידע במקצוע ההורות, בין אם נרכש במהלך הדרכת הורים ובין אם על ידי למידה אחרת, על מנת לאפשר להורים להתמקצע ולחוש בטחון רב יותר בחוויית ההורות שלהם.

עם השנים, גדלה מאוד תפוצתן של קבוצות הדרכת הורים , בכדי לאפשר חשיפה של הורים רבים ככל האפשר לידע אפקטיבי ומקצועי, ועל מנת להקל ולייעל את משימת ההורות. מחקרים מעידים כי השתתפות בקבוצת הדרכת הורים מעלה את רמת הסמכות ההורית בצורה משמעותית ומיטיבה את האוירה במשפחה כולה.

מהם הנושאים המטופלים במפגשי הדרכת הורים ?

הדרכת הורים הינה אפשרות חיובית ומועילה במקרים בהם נדרשים לעזרה חיצונית בהתמודדות עם אתגרי ההורות. הדרכת הורים נותנת מענה לתחומים רבים וכוללת מספר נושאים הקשורים למגוון תחומים, דוגמת קשרים בין הילדים לבין האב והאם (ביחד ולחוד), חלוקת תפקידים במשפחה, ניהול קונפליקטים בין ההורים, התמודדות עם מעברים ושינויים (כניסה לגן, לבית הספר, מעבר דירה), הצבת גבולות לילדים, התמודדות עם תסכולים וכעסים, חינוך לעצמאות ואחריות, בעיות אכילה ושינה, מריבות בין אחים, ואופן התייחסות להתנהגות שלילית (ענישה אפקטיבית).

מתי נבחר הדרכת הורים קבוצתית ומתי פרטנית ?

הדרכת הורים קבוצתית הינה יעילה ביותר כשמדובר בבעיה המשותפת למשפחות רבות. המשתתפים בהדרכה קבוצתית מפיקים לא רק את הכלים שהמטפל נותן, אלא למדים גם מחוויותיהם ומנסיונם של המשתתפים האחרים בקבוצה.

עם זאת, כאשר להורים יש בעיה ספציפית, או כאשר נדרשים לפתרון בעיה תוך זמן קצר, קיימת אפשרות להעניק להם הדרכת הורים פרטנית, בה יקבלו הדרכה ממוקדת לבעיה אותה הציגו. במהלך התהליך, יקבלו ההורים כלים ודרכי התמודדות לקושי, ויזכו לליווי ומעקב על ידי מטפלם.

במפגשי הדרכת הורים פרטנית יפגשו ההורים עם פסיכולוג ויתארו בפניו את ילדם על כל שלבי ההתפתחות שלהם, בכל הרבדים (חברתית, קוגניטיבית, רגשית). לעיתים, יכולה הדרכת הורים להיות תחלופה טובה לטיפול פסיכולוגי בילד, זאת באמצעות מתן כלים להוריו והעברת האחריות הטיפולית אליהם. במקרים אחרים, תהווה הדרכת הורים כלי תומך לטיפול פסיכולוגי בילד ופסיכולוג יפגש לסירוגין עם הילד ועם הוריו.

הדרכת הורים ממוקדת בילדים, בצורכיהם, ברגשותיהם, ובעולמם הפנימי. תוצר התהליך הוא דיאלוג טוב יותר ועמוק יותר בין ההורים לילדיהם, כך שיכולים להבינם טוב יותר ולהתמודד עימם בצורה טובה יותר.

אפשרות להגיב סגורה

מאמרים נוספים מ"הדרכה הורית"