דיסלקסיה

דיסלקסיה הינה ליקוי רחב המתייחס לקשיים בלמידת קריאה וכתיבה, שלעיתים מופיעה כחלק מליקויים בקשב וריכוז. דיסלקסיה היא לרוב ליקוי מולד המקשה על תהליכי קוגניציה, ובמיוחד על אופן עיבוד מידע. נמצא כי לוקים בדיסלקסיה הינם לרוב בעלי מנת משכל גבוהה יותר, והם נחשבים יצירתיים במיוחד.

דיסלקסיה מופיעה בכל הגילאים, אולם ביטוייה אחרים בכל גיל וגיל. דיסלקסיה הינה לקות שסובלים ממנה יותר גברים מאשר נשים.

קשיים דיסקלקטיים ניתנים לחלוקה לחמש קטגוריות מרכזיות :

  1. קשיים בקריאה – קריאה איטית, קושי בהבנת הנקרא, קושי בקריאה ממושכת
  2. קשיים בכתיבה – כתב יד לא ברור, שגיאות רבות, קושי בבניית משפטים ארוכים
  3. קשיים שפתיים – אוצר מילים דל, קשיים בשליפת מילים, קושי בארגון רעיונות וקושי ברצף.
  4. קשיים במתימטיקה – קושי בהבנה מספרית, במנייה, קשיים בהבנת כיוונים
  5. קשיים במיומנויות למידה – ארגון זמן, זכרון, התמדה בביצוע משימה, שילוב מקורות מידע.

כיצד מאבחנים דיסלקסיה  ?

דיסלקסיה ניתנת לאבחון בגיל מוקדם יחסית, בדרך כלל בעקבות ליקויים דוגמת היפוך אותיות, קשיים בלימוד מספרים או קושי בלימוד קריאה. אבחון דיסלקסיה  כולל הערכה כוללת של כישורי הלמידה של הילד בדגש על יכולות קליטת החומר, עיבוד החומר ופליטתו.

אבחון דיסלקסיה לרוב יכלול אבחון פסיכולוגי, במסגרתו יושם דגש על יכולותיו הרגשיות של הנבדק והשפעתם על כישורי הלמידה שלו, אבחון דידקטי –לבדיקת היכולת הקוגניטיבית של הנבדק, ובדיקת קשב לבחינת יכולת הריכוז של הנבדק ויכולת הקשב שלו.

דיסלקסיה אצל מבוגרים

דיסלקסיה היא בעיה המקושרת בעיקר עם ילדים, אולם ממשיכה ללוותם גם בגיל בגרות וממשיכה להערים קושי על למידה ועבודה גם בגיל מאוחר יותר. ישנם מבוגרים רבים החווים תסכול, שעמום ותחושת חוסר הצלחה בעבודה ובלימודים גבוהים, בלא לדעת שהם בעצם סובלים מ דיסלקסיה. מבוגרים אלה משקיעים זמן רב יותר בקריאה וכתיבה וחווים קושי בזכרון ובשיום. יש להם קשיים בארגון זמן, הם מאחרים לעבודה ולפגישות, וקשה להם לשמור על ריכוז לאורך זמן. כל הסימפטומים האלה ונוספים עלולים לגרום לאדם לדימוי עצמי נמוך, לחץ ודכאון.

על מנת לאבחן דיסלקסיה אצל מבוגרים, הם נדרשים לעבור מבדקים פסיכולוגיים ותעסוקתיים מלאים על ידי פסיכולוג מומחה בתחום. יש לזכור כי אבחון דיסלקסיה כבעיה אצלם תאפשר לנבדקים להבין את קשייהם, לזהות ממה נמנעו עד כה לנוכח קשיים אלה, ולהיפתח לתחומי עיסוק ולימודים אחרים. בפן החיובי, הכרות עם הליקוי תאפשר לאנשים להבין את יכולותיהם, לקבל יעוץ כיצד להתגבר על הקשיים שהם חווים, ולחוש בטחון רב יותר בחייהם האישיים והמקצועיים.

אפשרות להגיב סגורה

מאמרים נוספים מ"סוגי ליקויי למידה"